Przepływy instytucjonalne powstrzymują Bitcoin przed korygowaniem: Analitycy JPM

Strategowie JPMorgan ostrzegają, że jeśli instytucje zmniejszą swoje zakupy BTC, cena aktywów może pójść w kierunku masowej korekty.

Analitycy z amerykańskiego międzynarodowego banku inwestycyjnego JPMorgan Chase & Co podwoili swoje przekonanie, że wpływy instytucji na BTC są kluczowe dla ceny aktywów. Ostrzegali, że jeśli ich zakupy spadną, krypto waluta może skierować się na gwałtowną korektę.

JPMorgan potwierdza: Instytucje są kluczowe dla Bitcoinów

Podczas gdy większość aktywów finansowych ucierpiała w tym trudnym roku, wyniki Bitcoin’a znacznie się skontrastowały z gwałtownym wzrostem o ponad 220% od początku 2020 roku.

Ostatni kwartał okazał się szczególnie korzystny dla aktywów, ponieważ ich wartość wzrosła ponad dwukrotnie od początku października i wyniosła ponad 24.000 dolarów.

W ostatnim raporcie na temat wyników BTC analitycy JPMorgan pod kierownictwem Nikolaosa Panigirtzoglou zbadali potencjalne przyczyny tego imponującego skoku. Przyznali wprawdzie, że rajd jest niezrównoważony, ponieważ jest prowadzony przez spekulacyjne fundusze kwantowe, jednak strategowie stwierdzili, że prawdopodobnie najbardziej prawdopodobną przyczyną jest interes instytucjonalny.

W związku z tym podwoili się w stosunku do poprzedniego sprawozdania, podkreślając rosnącą rolę skali szarości. Firma jest organizacją go-to-to dla instytucji, które chcą uzyskać ekspozycję BTC (lub innych krypto walut) bez obawy o przechowywanie funduszy i nie mają nic przeciwko zapłaceniu premii.

Wiodący cyfrowy menedżer aktywów rozpoczął rok 2020 z aktywami pod zarządzaniem (AUM) o wartości około 2 miliardów dolarów. Jednak po kolejnych rekordowych wpływach na jego produkty, kwota ta wzrosła do ponad 15 mld dolarów. Oczekuje się, że Grayscale Bitcoin Trust jest odpowiedzialny za większość funduszy o wartości ponad 13 miliardów dolarów.

W związku z tym, strategowie uznali, że te przepływy do BTC Trust „są zbyt duże, aby pozwolić na to, aby każda pozycja rozwijała się przez inwestorów z impetem, aby stworzyć trwałą negatywną dynamikę cen“. Ostrzegli jednak, że w przypadku znacznego spowolnienia tych przepływów, mogą one „zwiększyć ryzyko korekty Bitcoinów, podobnej do tej z drugiej połowy 2019 roku“.

Korporacyjne i instytucjonalne alokacje BTC

Oprócz rozwoju Grayscale Bitcoin Trust, analitycy JPM zwrócili uwagę na rosnącą liczbę korporacji i instytucji, które ostatnio weszły na scenę BTC.

Firmy takie jak notowane na NASDAQ MicroStrategy i Jack Dorsey’s Square w ciągu kilku miesięcy zakupiły Bitcoin wart miliony dolarów.

Firma ubezpieczeniowa MassMutual i giganci funduszy hedgingowych One River Asset Management i Ruffer Investment zrobili to samo. Wall Street behemoth Guggenheim złożył dokument w SEC, aby kupić do 500 milionów dolarów, podczas gdy jego CIO powiedział, że krypto waluta powinna być warta 400.000 dolarów.

Aktywa te spotkały się również z pochwałami ze strony wybitnych tradycyjnych inwestorów, takich jak Stan Druckenmiller, Bill Miller i Paul Tudor Jones.