IOHK przekazuje 125 tys. dolarów nowopowstałej

IOHK przekazuje 125 tys. dolarów nowopowstałej Fundacji Haskella

Główna firma inżynieryjna IOHK ogłosiła, że będzie sponsorować nowo utworzoną Fundację Haskell, która poświęca się rozszerzeniu zastosowania języka programowania Haskell. IOHK ogłosiła, że przekaże 125 000 USD na rzecz fundacji, która została uruchomiona na wirtualnej Bitcoin Gemini konferencji Haskell eXchange 4 listopada. Dzięki temu IOHK będzie największym darczyńcą Fundacji Haskell, zgodnie z wydaniem udostępnionym dziś przez AMBCrypto.

Utworzona przez wieloletnich członków społeczności Haskell, Fundacja Haskell jest niezależną organizacją, która ma na celu zwiększenie popularności języka Haskell w całej branży, społeczności open-source i środowisku akademickim.

Jej język programowania, który jest językiem „open-source“, pozwala na „szybki rozwój“ solidnego oprogramowania, które można modyfikować i utrzymywać, jak twierdzi fundacja.

Język ten obejmuje wsparcie dla integracji z innymi językami, wbudowane współbieżności, jak również debuggery, profile i bogate biblioteki

Fundacja twierdzi, że wiele innych firm udzieliło wsparcia Fundacji Haskell. Jednak IOHK od kilku lat wspiera rozwój Haskell, a nawet inwestuje w rozwój społeczności Haskell; od tworzenia internetowych samouczków i programów edukacyjnych do prowadzenia bezpośrednich szkoleń w takich krajach jak Barbados, Uganda, Mongolia i Etiopia. Od strony technicznej IOHK jest również bezpośrednio zaangażowana w tworzenie bibliotek w celu wyeliminowania wycieków z przestrzeni kosmicznej, a nawet w budowę Plutusa, inteligentnego języka kontraktowego IOHK opartego na języku Haskell, przeznaczonego dla łańcucha spotkań Cardano.

Firma wierzyła, że darowizna ta poszerzy społeczność programistyczną Haskell, wspierając jednocześnie cele Fundacji Haskell w zakresie „zwiększania różnorodności w jej społeczności“.

W odniesieniu do sponsoringu i dalszego wsparcia Haskell, CEO IOHK, Charles Hoskinson powiedział w swoim oświadczeniu:

IOHK wierzy w siłę funkcjonalnego programowania, otwartego oprogramowania i otwartego zarządzania. Cieszymy się, że możemy dołączyć do innych kluczowych firm wspierających przyszły rozwój i przyjęcie firmy Haskell.